Επίσκεψη φοιτητών στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσακά

Οι φοιτητές του τμήματος Εφαρμοσμένων Ξένων Γλωσσών (LEA) επισκέφτηκαν με την καθηγήτριά τους Έλενα Γιαννούλα την έκθεση «Αρχαία Ελλάδα-οι Απαρχές των Τεχνολογιών» στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσακά στις 13/12/2023 στην Αθήνα.

Λίγα λόγια για την έκθεση

Οι επισκέπτες της έκθεσης, μέσα από 100 πλήρως λειτουργικά ομοιώματα εφευρέσεων συνοδευόμενα από άφθονο εποπτικό υλικό, μπορούν να γνωρίσουν από την υπηρέτρια – ρομπότ και τον πρώτο κινηματογράφο μέχρι τον πρώτο τηλέγραφο και τον πρώτο υπολογιστή. Κάθε έκθεμα αποτελεί και ένα έναυσμα για τον συσχετισμό τεχνολογίας και επιστήμης και τον ρόλο τους στην καθημερινότητα του ανθρώπου διαχρονικά.Το κοινό καλείται να ανακαλύψει και να προβληματιστεί γύρω από τη διαπίστωση ότι τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων λίγο πριν το τέλος του αρχαιοελληνικού κόσμου ήταν συγκλονιστικά όμοια με τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας.