Ταξίδι στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟΥ

Φοιτητές του Τμήματος Αθλητικών Επιστημών του “SCG-Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδος” επισκέφθηκαν το Πανεπιστήμιό τους στο Στρασβούργο. Οι φοιτητές παρακολούθησαν μαθήματα στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου μαζί με συμφοιτητές τους που σπουδάζουν στο Στρασβούργο και συμμετείχαν ενεργά σε αθλητικές δραστηριότητες του Τμήματος Αθλητικών Επιστημών STAPS του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου.

Οι φοιτητές του SCG παρακολούθησαν θεωρητικά μαθήματα σε αμφιθέατρο μαζί με τους συμφοιτητές τους και πρακτικά μαθήματα στο ποδόσφαιρο, το badminton και το σύγχρονο χορό, όπου η καθηγήτρια είχε προσαρμόσει το μάθημα, ειδικά για  τους φοιτητές από την Ελλάδα, με ελληνική μουσική. Οι φοιτητές του SCG έδειξαν στους συμφοιτητές τους ελληνικούς παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς, και μετέτρεψαν το μάθημα σε μια αξέχαστη εμπειρία.